Napsali o nás

V podzimní sběrové kampani projektu Recyklohraní školy vybraly více než 39 tun elektroodpadu
,

Nejaktivnější z celkem 105 škol jsou ZŠ a MŠ Dvorce, ZŠ a MŠ Morávka a ZŠ Heřmanice u Oder

Mateřské, základní a střední školy z Moravskoslezského kraje zapojené ve školním recyklačním programu Recyklohraní v rámci podzimní sběrové kampaně odevzdaly 39 324 kg vysloužilých elektrospotřebičů. Nejlepších výsledků dosáhly ZŠ a MŠ Dvorce, okres Bruntál, ZŠ a MŠ Morávka a ZŠ Heřmanice u Oder, okres Nový Jičín. Soutěž vyhlásila v rámci projektu Recyklohraní společnost ASEKOL, která odmění nejaktivnější ústavy extra body navíc, za něž si školy budou moci pořídit hodnotné ceny.

České základní, mateřské a střední školy už čtvrtým rokem třídí elektroodpad a baterie v rámci programu Recyklohraní. Aktivita škol každým rokem vzrůstá. Celkem 105 školských subjektů zúčastněných v Moravskoslezském kraji jen od 1. září do 30. listopadu 2011 v rámci podzimní sběrové soutěže vybralo 39 324 kg vysloužilých elektrospotřebičů.

Nejlepšího výsledku dosáhla ZŠ a MŠ Dvorce, kde 147 žáků odevzdalo 3 633 kg elektroodpadu, tedy 24,71 kg na žáka. "Soutěž Recyklohraní se nám velice líbí. Pro naši malou školu s počtem 147 žáků, s malým rozpočtem, je přínosné zužitkovat získané body. Pořídili jsme si do jednotlivých tříd encyklopedie, zábavné i vědomostní hry, školní pomůcky, sportovní náčiní a další potřebné věci. Tímto vítězstvím pro nás ale Recyklohraní nekončí. Elektrospotřebiče sbíráme dál a těšíme se na další úkoly," řekla Ilona Kosová, učitelka z vítězné školy. Na druhém místě se umístila ZŠ a MŠ Morávka, která vybrala 21,82 kg elektroodpadu na žáka, třetí místo pak obsadila ZŠ Heřmanice u Oder s 21,53 kg starých spotřebičů.

"Výsledky za loňský podzim jsou ohromující, jsme moc rádi, že je program Recyklohraní na školách tak úspěšný. Znamená to, že žáky baví a nám se je díky tomu daří vzdělávat v oblasti sběru a recyklace elektroodpadu. Oni pak svědomitě třídí a přispívají k lepšícím se výsledkům zpětného odběru vysloužilých spotřebičů v České republice," uvedla Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL.

Výchovně-vzdělávací program Recyklohraní byl spuštěn v září 2008. Založily jej neziskové společnosti ASEKOL, EKO-KOM, EKOLAMP a ECOBAT, které se zaměřují na sběr a recyklaci elektroodpadu, odpadů z obalů, svítidel a baterií. Od 1. ledna 2011 je výhradním organizátorem projektu obecně prospěšná společnost RECYKLOHRANÍ. Zapojené školy plní zadané tematické úkoly z oblasti třídění a recyklace, sbírají drobný elektroodpad, baterie a monočlánky. Za svou aktivitu dostávají body, které pak mohou v katalogu odměn proměnit například v novou elektroniku, sportovní potřeby, učební pomůcky a další. "Za velmi plodné období loňského podzimu jsme školám za jejich aktivitu rozdělili téměř 2 miliony bodů," řekla Pavla Špringerová, manažerka projektu Recyklohraní. "Těšíme se i na druhé pololetí a doufáme ve stejně dobré, ne-li lepší výsledky," dodala.

Kromě tematických soutěží, úkolů pro žáky a sběru elektroodpadu a baterií v rámci Recyklohraní a jsou jim poskytovány výukové materiály pro snazší práci s dětmi. Jedním z nich je EKOABECEDA, čtyřdílná výuková sada, která vyučujícím usnadňuje zapojení tématu recyklace a zpětného odběru do školní výuky. Školy doposud v Recyklohraní dostaly díky soutěžím a úkolům možnost rozdělit si celkem 3 607 170 bodů. Body za úkoly tvoří zhruba polovinu všech udělených bodů v rámci Recyklohraní. Celkem bylo doposud rozděleno 9 010 416 bodů.

Zpět

Spoluorganizátoři

   Partneři programu

COOKIES
Recyklohraní potřebuje Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimojiné mohl ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko Přijmout vše.
Přijmout vše
Souhlas můžete odmítnout zde.