Napsali o nás

V Recyklohraní vyhrála ZŠ Kolšov ze Šumperska

V podzimní sběrové kampani projektu Recyklohraní školy v Olomouckém kraji vybraly více než 31 tun elektroodpadu.  

 

České základní, mateřské a střední školy už čtvrtým rokem třídí elektroodpad a baterie v rámci programu Recyklohraní. Jejich aktivita každým rokem vzrůstá. Celkem 66 škol zúčastněných v Olomouckém kraji jen od 1. září do 30. listopadu 2011 v rámci podzimní sběrové soutěže vybralo 31 060 kg vysloužilých elektrospotřebičů.

Nejlepšího výsledku dosáhla ZŠ a MŠ Kolšov na Šumpersku, kde 19 žáků odevzdalo dohromady 1 407 kg elektroodpadu, tedy průměrně 74,05 kg na žáka. „Výhra v soutěži nás velmi těší, žáci se naučili něco nového, udělali dobrý skutek a my jim teď navíc budeme moct pořídit odměnu. Za vyhrané body chceme pořídit vybavení do školní družiny, zvelebit ji dětem,“ řekla při přebírání symbolického šeku Ivana Chládková, učitelka vítězné školy.

Za úspěch v soutěži vděčí školáci podle jejích slov nejen rodičům a příbuzným, ale také představitelům obecního úřadu. „Pomohli nám s propagací a také vyhradili místo na shromažďování vysloužilých elektrozařízení,“ doplnila Chládková.
 
Na druhém místě se umístila ZŠ a MŠ Bušín na Šumpersku, která vybrala 34,39 kg elektroodpadu na žáka, třetí místo pak obsadila ZŠ a MŠ Litovel-Nasobůrky s 33,38 kg starých spotřebičů na žáka.

„Největší motivací je pro nás odměna za body získané při plnění úkolů. Jsme malá škola a máme omezený rozpočet. Udělalo nám velkou radost, když si za odměnu můžeme pořídit ping pongový stůl, díky kterému si děti užijí spoustu zábavy,“ popsala učitelka ZŠ a MŠ v Litovli-Nasobůrkách na Olomoucku Barbora Friedrichová.

„Výsledky za loňský podzim jsou ohromující, jsme moc rádi, že je program Recyklohraní na školách tak úspěšný. Znamená to, že žáky baví a nám se je díky tomu daří vzdělávat v oblasti sběru a recyklace elektroodpadu. Oni pak svědomitě třídí a přispívají k lepšícím se výsledkům zpětného odběru vysloužilých spotřebičů v České republice,“ uvedl Zdenek Kovařík, regionální manažer společnosti ASEKOL.

Výchovně-vzdělávací program Recyklohraní byl spuštěn v září 2008. Založily jej neziskové společnosti ASEKOL, EKO-KOM, EKOLAMP a ECOBAT, které se zaměřují na sběr a recyklaci elektroodpadu, odpadů z obalů, svítidel a baterií. Od 1. ledna 2011 je výhradním organizátorem projektu obecně prospěšná společnost RECYKLOHRANÍ.

Zapojené školy plní zadané tematické úkoly z oblasti třídění a recyklace, sbírají drobný elektroodpad, baterie a monočlánky. Za svou aktivitu dostávají body, které pak mohou v katalogu odměn proměnit například v novou elektroniku, sportovní potřeby či učební pomůcky.

Zpět