Napsali o nás

Jsme nejlepší, mohou říci školáci v Dolní Lukavici

Padesát kilogramů elektrošrotu na žáka dokázaly za tři pracovní dny nasbírat děti ze Základní a Mateřské školy v Dolní Lukavici v rámci soutěže Recyklohraní.

DOLNÍ LUKAVICE Jsme nejlepší v kraji! Takhle se může chválit třiačtyřicet žáků s kantory ze Základní a Mateřské školy v Dolní Lukavici na jižním Plzeňsku. V podzimním sběru vysloužilých elektrospotřebičů totiž dokázali předstihnout školy ze zbytku kraje rozdílem několika výkonnostních tříd. Zatímco v Lukavici po přepočtu vycházelo bezmála 50 kilogramů sebraného elektrošrotu na jednoho žáka, srovnatelná Základní a mateřská škola v Postřekově na Domažlicku se může pyšnit "jen" 15 kilogramy na osobu.
Že jsou dolnolukavečtí absolutně nejlepší v kraji potvrzuje certifikát společnosti ASEKOL o vítězství v projektu Recyklohraní.
Jak dokázali v Dolní Lukavici shromáždit přes dvě tuny starých praček a podobných zařízení? Všechno nezůstalo jen na škole, na sběru elektroodpadu spolupracovali s obcí. "Pomohli jsme jim zajistit propagaci ve všech místech, která spadají pod Dolní Lukavici. S obecním autem jsme sváželi stará zařízení ke škole," prozrazuje dolnolukavický starosta Vítězslav Opálko.
Učitelka Radka Šperlová k tomu dodává, že bez podpory místních lidí by na vítězství asi těžko dosáhli. "Jsme vesnická škola a hodně lidí nám fandí. Se sběrem se snažily děti doma, pomohli nám obyvatelé z Dolní Lukavice i okolních obcí. Vůbec jsme netušili, co všechno se dá shromáždit za tři pracovní dny. Na školním dvoře jsme měli hodně velkou hromadu. Když elektroodpad odváželi, museli pro něj přijet velkým kamionem, aby se jim tam vše vešlo," dodává s úsměvem. Hana Ansogrová z ASEKOLU říká, že podzimní výsledky sběru starých spotřebičů v celé republice jsou ohromující. "Jsme moc rádi, že je program Recyklohraní na školách tak úspěšný. Znamená to, že žáky baví a nám se je díky tomu daří vzdělávat v oblasti sběru a recyklace elektroodpadu," řekla Hana Ansorgová.
Každá škola dostává za sebrané staré spotřebiče body, za které si může vybírat odměny. "Body, co už máme, stačí třeba na několik kopírek. Rádi bychom pořídili do tříd i nějaké dražší hry, " dodala Radka Šperlová.
Pro děti byl podzimní sběr elektroodpadu i praktickou ukázkou toho, o čem se učí v prvouce nebo v přírodovědě.

FAKTA
Nejlepší školy v kraji
od 1. 9. do 30. 11. 2011
ZŠ a MŠ D. Lukavice, Plzeň-jih
43 2 116 49,21
ZŠ a MŠ Postřekov, Domažlice
41 626 15,27
ZŠ Bělá nad Rad., Domažlice
153 1 809 11,82
V prvním sloupci je uveden počet žáků,
ve druhém celkový počet nasbíraných
kilogramů a ve třetím počet nasbíraných
kilogramů na žáka

Mutace - Mladá fronta DNES - plzeňský kraj 

Zpět