Napsali o nás

Na našem úspěchu má velký podíl i veřejnost

Rozhovor s Ivanou Starou, vychovatelkou na Základní škole v Záboří nad Labem.

Záboří nad Labem – Prvotní impuls zapojit se do soutěže vzešel ze strany Ivany Staré, vychovatelky na Základní škole v Záboří nad Labem.

- Kdy se vaše škola zapojila do sběrné soutěže?

My jsme v Recyklohraní zapojení už od samého začátku. Poctivě se zúčastňujeme každé soutěže, kterou vyhlásí, a vzhledem k tomu, že ve sběrech dosahujeme dobrých výsledků, tak jsme si nenechali ujít ani podzimní soutěž v elektroodpadu.

- Jak jste shromáždili takové množství elektroodpadu?

Náš úspěch není jen zásluhou školy. Máme štěstí, jak nám vychází vstříc veřejnost z naší obce i z okolních vesnic. Abychom je upozornili na možnost sběru u nás, vyrobili jsme plakáty. Ty jsme vyvěsili po Záboří i v okolí. Lidé tady podobné akce vždy uvítají. Tak se stalo i v případě naší iniciativy.

- Jejich nadšení vychází z toho, že není jiná možnost sběru?

Jsme malá obec a nemáme sběrný dvůr. Vždy je pro nás problém, kam to vysloužilé elektrozařízení dát. Máme tu dva sběrné boxy na drobný odpad jako baterie nebo mobilní telefony, ale když jde o větší věci, je to velmi složité. Musíme čekat na svoz velkoobjemového a nebezpečného odpadu a ten je pouze dvakrát do roka. Víme o něm sice dopředu, jenže probíhá tak, že přijede auto, je tu asi půl hodiny, a během této doby tam lidi musí dovézt vše, čeho se potřebují zbavit. Když toho je víc, tak je to pro ně problém. Navíc někdy se to nedá skloubit s časem příjezdu auta. Občané jsou tedy rádi, když jim škola od něčeho pomůže.

- U vás trvá možnost sběru déle?

Ano. My na něj máme třeba týden, a to si snad každý dokáže najít chvilku a dovézt vyřazené spotřebiče sem. Sbíráme vše od mobilních telefonů přes televizory, tiskárny, počítačové monitory až po ledničky nebo mrazáky. Přijímáme zkrátka vše, co je na elektřinu.

- Bude škole aktivní v Recyklohraní i nadále?

Samozřejmě. Teď se třeba chystáme na akci pořádanou Recyklohraním. Ta se jmenuje Najdi svůj červený kontejner. V rámci ní pojedeme do Kolína na předváděcí akci se soutěžemi, kde se děti dozvědí o postupu recyklace elektrických spotřebičů. Jak se recyklují papíry, plasty nebo nápojové kartony. To vše jsme si už dávno zjistili. Ale recyklace elektrospotřebičů je pro nás zatím neprobádané pole, tak se všichni velice těšíme. Věříme, že to bude pro děti i pro nás hodně zajímavé a přínosné.

- Zapojují se všechny děti?

Ano, převážná většina sbírá pravidelně. Za tu dobu už vědí, že je to důležitá a přínosná činnost pro všechny.

- Co za svou výhru pořídíte?

Velký šek, který jsme obdrželi, byl skutečně jen symbolický. Odměna již byla investována. Pořídili jsme konečně nové žíněnky do tělocvičny. Máme z nich obrovskou radost. Už jsme je slavnostně i zacvičili.

Zpět