Znění úkolu

Najdi Elektrosaura

Milí přátelé,

v novém úkolu se zaměřujeme na téma třídění a recyklace elektra a vyzýváme žáky a studenty, aby se pustili do pátrání po starých, nepoužívaných nebo nefunkčních elektrospotřebičích, které se bez užitku povalují v domácnostech.

Naším cílem je vést děti k přemýšlení nad vlastním chováním a nad tím, jak k vysloužilým elektrospotřebičům přistupují doma v jejich rodinách. Připomínáme, že vysloužilý elektrospotřebič nemusí nikde překážet a už vůbec to není nepotřebný odpad. Naopak – pokud ho předáme k recyklaci, poslouží nám jako zdroj cenných surovin. A čím dříve tak uděláme, tím lépe.

Aby úkol děti bavil, příběh je „zabalen“ do hledání Elektrosaura. Děti mají za úkol doma vyhledat a vyfotit nejstarší elektrospotřebič. Ve třídě pak vyberou ten úplně nejstarší, který se stane třídním Elektrosaurem. Hledání Elektrosaura je však jen jednou z aktivit úkolu – v dalších jim připomeneme, proč je důležité třídit a recyklovat elektro a jak na to. V zadáních pro jednotlivé věkové kategorie najdete pestré spektrum aktivit, do kterých se s dětmi můžete pustit – k dispozici budete mít pracovní list, hrací karty a rovněž můžete s dětmi kreslit, jak si představují Elektrosaura.

Pedagogy vyučující na druhých stupních základních škol (případně i v pátých třídách prvního stupně) a středních školách prosíme, aby žákům zprostředkovali krátký dotazník – link je zde. Je pro nás důležité, aby ho vyplnily přímo děti. Chceme si udělat takovou menší sondu, jaké je jejich povědomí o třídění a recyklaci elektrospotřebičů, a zároveň získat konkrétnější představu, jaké množství „Elektrosaurů“ se nachází v českých domácnostech.

Řadu informací k tématu najdete v části B tohoto dokumentu (Obecné informace k úkolu). Žákům a studentům můžete také pustit naše tematické a instruktážní video s názvem Najdi Elektrosaura (délka 3.32 min.) – najdete ho na webu Recyklohraní zde nebo na kanálu YouTube.cz (zde). Snáze se zorientují v tématu i zadání úkolu.

Jako vždy jsme zadání pro žáky mateřských škol a nižších ročníků základních škol zjednodušili, aby ho zvládly i menší děti a aby i ony díky hravému úkolu získaly nové poznatky.

Spolu s partnerem úkolu, kolektivním systémem ELEKTROWIN, se moc těšíme na fotografie a zpětnou vazbu, jak jste si s dětmi úkol užili a co nového jste se dozvěděli.

Váš tým Recyklohraní

 

Zadání pro jednotlivé stupně

Pomůcky

Potřebné pomůcky jsou vždy uvedeny u jednotlivých úkolů.

Postup

Po vypracování úkolů nám do Recyklohraní zašlete soubory uvedené v zadání pro daný stupeň.

V případě dotazů nás prosím neváhejte kontaktovat na e-mailové adrese info@recyklohrani.cz nebo na telefonní lince Recyklohraní 739 280 887.

Zpět do archivu úkolů

Spoluorganizátoři

   Partneři programu

COOKIES
Recyklohraní potřebuje Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimojiné mohl ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko Přijmout vše.
Přijmout vše
Souhlas můžete odmítnout zde.