Novinky a aktuality

Slavíme Evropský týden recyklace baterií

Tento týden, od pondělí 6. do neděle 12. září 2021, se v řadě evropských zemí, včetně Česka, slaví Evropský týden recyklace baterií. Cílem je připomenout veřejnosti důležitost třídění a recyklace baterií. Připojit se ke kampani můžete i ve školách.

 

 

Že je tento svátek velmi důležitý, svědčí skutečnost, že se každý den v Evropě do oběhu dostane zhruba 13,3 milionů baterií, ročně pak 3,33 miliard. Ty je pak třeba recyklovat. Přibližně u tří čtvrtin baterií se tak děje. U zbývající části bohužel ne. V České republice je situace ještě o něco horší. Pojďme to společně změnit!

Vyhlašovatelem kampaně je sdružení národních organizací pro sběr baterií EUCOBAT. Českou republiku ve sdružení i při organizaci kampaně zastupuje nezisková společnost ECOBAT, která je zároveň dlouholetým partnerem programu Recyklohraní.

Tradice evropského svátku recyklace baterií vznikla už před šesti lety a může nás těšit, že to bylo díky iniciativě České republiky. Počínaje rokem 2015 jsme si vždy 9. září připomínali Evropský den recyklace baterií. Od roku 2018 se událost rozšířila na celý týden.

Sběr a recyklace baterií jsou prospěšné pro životní prostředí

Ze sta kilogramů použitých baterií jsme schopni získat díky recyklaci minimálně 74 kilogramů ušlechtilých kovů nebo jejich slitin. Z tužkových baterií jde především o železo a mangan, z dalších typů baterií pak také kobalt, nikl, měď nebo i stříbro. Jejich opětovným využitím chráníme přírodu před zbytečnou těžbou nerostných surovin. Zároveň zamezujeme uvolňování škodlivých látek z baterií, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody.  

Rezervy máme stále

Ve sběrné síti společnosti ECOBAT spotřebitelé v České republice v roce 2020 odevzdali k recyklaci přes 1 776 tun baterií. To je přibližně stejná hmotnost jako 10 kovových konstrukcí Petřínské rozhledny. Rezervy však máme. Toto množství představuje přibližně 45 % baterií, které se v České repub­lice dostaly do oběhu. Z toho vyplývá, že každoročně u 2 170 tun baterií přicházíme o možnost zajistit jejich efektivní re­cyklaci. Pro představu, toto množství odpovídá bezmála 86 800 000 kusů baterií. 

A jak se můžete zapojit na školách?

Pokud ještě nemáte, můžete si přes náš program Recyklohraní objednat sběrnou nádoby na baterie a začít s námi vybité baterie sbírat a předávat na recyklaci. Pokud jste již zapojení, může být pro vás právě tento týden příležitostí udělat na škole eko kampaň na podporu třídění a recyklace baterií. Můžete se také inspirovat našimi staršími úkoly zaměřenými na recyklaci baterií a prověřit znalosti žáků či studentů. Aktuálně se také můžete pustit do nového úkolu Recyklovaná šipkovaná a spojit vzdělávání s hrou v přírodě - tip, jak na to najdete zde

Poslat baterie na recyklaci je velmi snadné

Odevzdávat baterie k recyklaci je velmi snadné – aktuálně je v České republice ve sběrné síti ECOBATu k dispozici 25 711 sběrných míst. Z toho je 21 310 míst veřejných. Nejvíce sběrných míst najdeme v obchodech (maloobchod a velkoobchod). Sběr baterií v tomto segmentu se navíc meziročně zvýšil o 6 %. Sběrná místa jsou i v některých školách, městských a obecních úřadech nebo ve firmách. Od loňského roku lze baterie odevzdávat též v pobočkové síti České pošty. Své nejbližší sběrné místo si můžete najít také na http://mapa.ecobat.cz/.

Zpět
COOKIES
Recyklohraní potřebuje Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimojiné mohl ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko Přijmout vše.
Přijmout vše
Souhlas můžete odmítnout zde.