Napsali o nás

V Javorníku nasbírali nejvíc mobilů na žáka (enviweb.cz, 25. 6. 2012)

Školy přihlášené do soutěže Věnuj mobil a vyhraj výlet pro svou třídu vybraly 22 782 starých mobilních telefonů. Soutěže, kterou pořádá nezisková organizace ASEKOL ve spolupráci se školním vzdělávacím programem Recyklohraní a společností T-Mobile, partnerem projektu, se zúčastnilo 420 škol. Jejich úkolem bylo sebrat co nejvíce vysloužilých mobilních telefonů na jednoho žáka. Nepoužitelné mobily se předávají k ekologické likvidaci, funkční přístroje po repasi ASEKOL ve spolupráci s občanským sdružením Život dětem věnuje dětem z dětských domovů.

Do soutěže se zapojilo 420 škol. Čtyřicet z nich dokázalo sebrat více než jeden mobil na žáka. Absolutně největší počet odevzdali žáci ZŠ Mšeno, Arbesova ul., a s 966 mobily se stali vítězi speciální kategorie. Nejvíce přístrojů v průměru na jednoho žáka (5,4) však dokázali shromáždit v Základní a mateřské škole Javorník na Svitavsku, jíž tak patří i celkové vítězství v soutěži. Na druhém místě skončila ZŠ Merklín (4,2) v okrese Plzeň-jih, pomyslný bronzový >>stupínek<< obsadila Základní a mateřská škola Křetín (3,6) na Blanensku. Vítězná jednotřídka z Javorníku obdržela od společnosti T-Mobile Czech Republic notebook HP a zážitkový víkendový pobyt. Škola z druhého místa pojede na jednodenní výlet, třetí škola získá vstupenky na libovolnou akci.

Podle Hany Ansorgové ze společnosti ASEKOL se během dosavadních dvou ročníků soutěže Věnuj mobil a vyhraj výlet pro svou třídu vybralo už téměř 65 tisíc mobilů. Jejich recyklací se životnímu prostředí ušetří např. 108 300 kWh, což by vystačilo na téměř tisíc let nepřetržitého provozu moderní úsporné lednice, či třeba 533 520 litrů vody, což by při dvou cyklech denně stačilo průměrné myčce nádobí na 56 let.

A recept na triumf v soutěži? Žáci vítězné jednotřídky z Javorníku nejenže pilně sbírali přístroje ve svých rodinách, u příbuzných a sousedů, ale také umístili sběrné krabice ve škole i na obecním úřadu.

Recyklohraní šetří životní prostředí (Týdeník Školství, 6. 6. 2012)

Program Recyklohraní nejenže vzdělává a motivuje naše žáky ze Základní školy Vyhlídka ve Valašském Meziříčí v oblasti ekologie, ale přináší také možnost přímo přispět k ochraně životního prostředí. Žáci, jejich rodiče i škola sama v rámci projektu odevzdávají k recyklaci vysloužilé spotřebiče. Nyní můžeme přesně vyčíslit, kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody jsme díky recyklaci ušetřili životnímu prostředí. Víme také, o kolik jsme snížili produkci skleníkových plynů nebo nebezpečného odpadu. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která pro nás zajišťuje sběr a recyklaci vytříděných elektrozařízení. Letos poprvé jsme získali certifikát vypovídající nejen o přínosech třídění televizí a počítačových monitorů, ale také o významu sběru drobných spotřebičů.
Z Certifikátu Environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL vyplývá, že naše škola, rodiče a žáci v loňském roce vytřídili 29 televizí, 12 monitorů a 585 kg drobných spotřebičů. Tím jsme uspořili 20,41 MWh elektřiny, 1128 litrů ropy, 86 m3 vody a 0,67 tun primárních surovin. Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů CO2 o 4,27 tun a produkci nebezpečných odpadů o 17,31 tun.
Když si uvědomíme, že například osobní automobil vyprodukuje za rok provozu 2 tuny skleníkových plynů a jedna čtyřčlenná domácnost spotřebuje ročně průměrně 2,2 MWH elektrické energie, jsou to impozantní čísla. Proto si všichni, kteří zodpovědně třídí, a přispívají tak k ochraně životního prostředí, zaslouží obrovský dík.


Žákům z Morávky pomohl sběr baterií (Frýdecko-Místecký a Třinecký deník, 28. 4. 2012)

Čtrnáct červených kontejnerů na elektroodpad, které byly rozmístěny po Frýdku-­Místku, přináší své ovoce.

Frýdek-­Místek, Morávka – Lidé do nich za loňský rok odevzdali 150 tun drobných elektrospotřebičů z domácností. A nejen do nich. Na podporu ekologické recyklace jsou ve městě umístěny také dva takzvané sběrné E-­domky, ve kterých zpravidla končí televize nebo počítačové monitory.

Město získalo certifikát

Na základě zpětného odběru a recyklace právě tohoto elektroodpadu získalo město certifikát k environmentálnímu vyúčtování od společnosti ASEKOL, která se zpětným odběrem zabývá. "Velice oceňuji zodpovědný přístup občanů k třídění elektroodpadu. Loni odevzdali do sběrných dvorů téměř šest tisíc televizorů a monitorů, což je v porovnání například s rokem 2009 o tisíc kusů více. Odevzdáním starých elektrospotřebičů do sběrných dvorů šetříme životní prostředí a také naše zdraví," řekl náměstek primátora Frýdku­-Místku Michal Pobucký.
Další úspěch zaznamenala také ZŠ a MŠ Morávka. Ta se spolu s dalšími školami z celé republiky zapojila do recyklačního programu s názvem Recyklohraní, konaného pod záštitou ministerstva školství. Všechny soutěžní školy obdržely zdarma nádoby na sběr baterií a drobného elektrozařízení. Za každý sebraný kilogram drobného elektrozařízení získaly tři body, za každý sebraný kilogram baterií až pět bodů. Za splnění zadaného úkolu z Recyklohraní mohli žáci získat až dvě stě bodů. Po nasbírání dostatečného počtu si nakonec škola mohla vybrat dárek z internetového katalogu. 

Morávka obsadila druhé místo

ZŠ a MŠ Morávka si "vysbírala" druhé místo. "Výsledky za loňský podzim jsou ohromující, jsme moc rádi, že je program Recyklohraní na školách tak úspěšný. Znamená to, že žáky baví a nám se je díky tomu daří vzdělávat v oblasti sběru a recyklace elektroodpadu," uvedla Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL, která soutěž vyhlásila.

Dobrá zpráva pro děti v Javorníku (Svitavský deník, 19. 4. 2012)

Základní škola v Javorníku zvítězila v soutěži Věnuj mobil, která se konala v rámci projektu Recyklohraní. Děti sbíraly staré mobilní telefony a ve škole si povídaly o recyklaci. Vyvěšovaly plakátky po vesnici, které vyrobily. Vítězná třída vyhrála víkendový pobyt v České republice dle vlastního výběru. "S dětmi budeme plánovat, kam se budou chtít podívat. Zapojíme také rodiče," informovala ředitelka školy Pavla Odstrčilová. Děti zvítězily v konkurenci dalších čtyřiceti škol.

V Recyklohraní vyhrála ZŠ Kolšov ze Šumperska (Olomouckenovinky.prvnizpravy.cz, 15. 4. 2012)

V podzimní sběrové kampani projektu Recyklohraní školy v Olomouckém kraji vybraly více než 31 tun elektroodpadu.  

 

České základní, mateřské a střední školy už čtvrtým rokem třídí elektroodpad a baterie v rámci programu Recyklohraní. Jejich aktivita každým rokem vzrůstá. Celkem 66 škol zúčastněných v Olomouckém kraji jen od 1. září do 30. listopadu 2011 v rámci podzimní sběrové soutěže vybralo 31 060 kg vysloužilých elektrospotřebičů.

Nejlepšího výsledku dosáhla ZŠ a MŠ Kolšov na Šumpersku, kde 19 žáků odevzdalo dohromady 1 407 kg elektroodpadu, tedy průměrně 74,05 kg na žáka. „Výhra v soutěži nás velmi těší, žáci se naučili něco nového, udělali dobrý skutek a my jim teď navíc budeme moct pořídit odměnu. Za vyhrané body chceme pořídit vybavení do školní družiny, zvelebit ji dětem,“ řekla při přebírání symbolického šeku Ivana Chládková, učitelka vítězné školy.

Za úspěch v soutěži vděčí školáci podle jejích slov nejen rodičům a příbuzným, ale také představitelům obecního úřadu. „Pomohli nám s propagací a také vyhradili místo na shromažďování vysloužilých elektrozařízení,“ doplnila Chládková.
 
Na druhém místě se umístila ZŠ a MŠ Bušín na Šumpersku, která vybrala 34,39 kg elektroodpadu na žáka, třetí místo pak obsadila ZŠ a MŠ Litovel-Nasobůrky s 33,38 kg starých spotřebičů na žáka.

„Největší motivací je pro nás odměna za body získané při plnění úkolů. Jsme malá škola a máme omezený rozpočet. Udělalo nám velkou radost, když si za odměnu můžeme pořídit ping pongový stůl, díky kterému si děti užijí spoustu zábavy,“ popsala učitelka ZŠ a MŠ v Litovli-Nasobůrkách na Olomoucku Barbora Friedrichová.

„Výsledky za loňský podzim jsou ohromující, jsme moc rádi, že je program Recyklohraní na školách tak úspěšný. Znamená to, že žáky baví a nám se je díky tomu daří vzdělávat v oblasti sběru a recyklace elektroodpadu. Oni pak svědomitě třídí a přispívají k lepšícím se výsledkům zpětného odběru vysloužilých spotřebičů v České republice,“ uvedl Zdenek Kovařík, regionální manažer společnosti ASEKOL.

Výchovně-vzdělávací program Recyklohraní byl spuštěn v září 2008. Založily jej neziskové společnosti ASEKOL, EKO-KOM, EKOLAMP a ECOBAT, které se zaměřují na sběr a recyklaci elektroodpadu, odpadů z obalů, svítidel a baterií. Od 1. ledna 2011 je výhradním organizátorem projektu obecně prospěšná společnost RECYKLOHRANÍ.

Zapojené školy plní zadané tematické úkoly z oblasti třídění a recyklace, sbírají drobný elektroodpad, baterie a monočlánky. Za svou aktivitu dostávají body, které pak mohou v katalogu odměn proměnit například v novou elektroniku, sportovní potřeby či učební pomůcky.

Nejvíce elektroodpadu nastřádali ve Dvorcích (denik.cz – bruntálský, 5. 4. 2012)

Nejlepší sběrači Moravskoslezského kraje ve školním recyklačním programu Recyklohraní jsou ze základní a mateřské školy ve Dvorcích.

Do sběrové kampaně Recyklohraní neziskové společností ASEKOL se zapojilo v kraji celkem sto pět škol. Nejaktivnějšími byly ve výchovně-vzdělávacím programu školy ve Dvorcích, v Morávce a Heřmanicích u Oder (obě z okresu Nový Jičín).

Školy plnily zadané tematické úkoly z třídění a recyklace sbírají drobný elektroodpad, baterie a monočlánky. Takto získané body poté mohly v katalogu odměn proměnit například v novou elektroniku, sportovní potřeby, učební pomůcky a další dárky. Za sebraný kilogram drobného elektroodpadu získávaly školy tři body, za každou televizi a monitor bod, a za kilogram baterií bodů hned pět.

V rámci sběrové kampaně odevzdaly školy 39 324 kilogramů vysloužilých elektrospotřebičů, sami Dvorečtí přitom nabírali 3 633 kilogramů odpadu, což při sto sedmačtyřiceti sběračích činí přes čtyřiadvacet kilogramů na jednoho.

Do sbírání elektroodpadu se zapojili všichni žáci dvorecké školy.

„Soutěž Recyklohraní se nám velice líbí. Pro naši malou školu s počtem 147 žáků, s malým rozpočtem, je přínosné zužitkovat získané body,“ řekla Ilona Kosová, učitelka z vítězné školy.

Škola si za body pořídila do jednotlivých tříd encyklopedie, zábavné i vědomostní hry, školní pomůcky, sportovní náčiní a další potřebné věci. „Tímto vítězstvím pro nás ale Recyklohraní nekončí. Elektrospotřebiče sbíráme dál a těšíme se na další úkoly,“ uvedla Kosová.

Úspěšnost a výsledky sběru a recyklace elektroodpadu, odpadů z obalů, svítidel a baterií byly ohromující i pro Hanu Ansorgovou, manažerku společnosti ASEKOL. „Znamená to, že žáky baví a nám se je díky tomu daří vzdělávat v oblasti sběru a recyklace elektroodpadu. Oni pak svědomitě třídí a přispívají k lepšícím se výsledkům zpětného odběru vysloužilých spotřebičů v České republice,“ uvedla Hana Ansorgová.

Zavítal k nám agent 008 James Bat (Žatecký a lounský deník, 5. 4. 2012)

V názvu agenta jsme se nespletli. Po předcházejících přípravách k nám skutečně přijel v rámci Recyklohraní agent James Bat. Spolu se svými asistenty zjišťoval, kolik informací o zacházení s elektroodpadem mají žáci ZŠ Kryry. Heslo tajné mise a poznávací znamení byla vybitá elektrobaterie. Asistenti agenta Jamese Bata obešli všechny třídy a všude se setkali s velkým zájmem a dobrou informovaností. Ke spolupráci s asistenty vyhlášeného agenta se poznávacím znamením – donesenou vybitou baterií – přihlásilo 95 % všech žáků. Někteří žáci chtěli také spolupracovat, ale bohužel neměli zadané poznávací znamení.
Agent James Bat vyhodnotil celou misi jako velmi úspěšnou,zvláště pak proto,že do zelené sběrné krabice bylo přidáno 312 kusů vybitých baterií, které tak neskončily v kontejnerech. Tedy o 70 víc, než je žáků ve škole.
Naši Recyklohráči tak splnili další zadaný úkol a těší se na nový.

O autorovi: Jaroslava Suchomelová, ZŠ Kryry

Jsme nejlepší, mohou říci školáci v Dolní Lukavici (Mladá fronta DNES – plzeňský kraj, 4. 4. 2012)

Padesát kilogramů elektrošrotu na žáka dokázaly za tři pracovní dny nasbírat děti ze Základní a Mateřské školy v Dolní Lukavici v rámci soutěže Recyklohraní.

DOLNÍ LUKAVICE Jsme nejlepší v kraji! Takhle se může chválit třiačtyřicet žáků s kantory ze Základní a Mateřské školy v Dolní Lukavici na jižním Plzeňsku. V podzimním sběru vysloužilých elektrospotřebičů totiž dokázali předstihnout školy ze zbytku kraje rozdílem několika výkonnostních tříd. Zatímco v Lukavici po přepočtu vycházelo bezmála 50 kilogramů sebraného elektrošrotu na jednoho žáka, srovnatelná Základní a mateřská škola v Postřekově na Domažlicku se může pyšnit "jen" 15 kilogramy na osobu.
Že jsou dolnolukavečtí absolutně nejlepší v kraji potvrzuje certifikát společnosti ASEKOL o vítězství v projektu Recyklohraní.
Jak dokázali v Dolní Lukavici shromáždit přes dvě tuny starých praček a podobných zařízení? Všechno nezůstalo jen na škole, na sběru elektroodpadu spolupracovali s obcí. "Pomohli jsme jim zajistit propagaci ve všech místech, která spadají pod Dolní Lukavici. S obecním autem jsme sváželi stará zařízení ke škole," prozrazuje dolnolukavický starosta Vítězslav Opálko.
Učitelka Radka Šperlová k tomu dodává, že bez podpory místních lidí by na vítězství asi těžko dosáhli. "Jsme vesnická škola a hodně lidí nám fandí. Se sběrem se snažily děti doma, pomohli nám obyvatelé z Dolní Lukavice i okolních obcí. Vůbec jsme netušili, co všechno se dá shromáždit za tři pracovní dny. Na školním dvoře jsme měli hodně velkou hromadu. Když elektroodpad odváželi, museli pro něj přijet velkým kamionem, aby se jim tam vše vešlo," dodává s úsměvem. Hana Ansogrová z ASEKOLU říká, že podzimní výsledky sběru starých spotřebičů v celé republice jsou ohromující. "Jsme moc rádi, že je program Recyklohraní na školách tak úspěšný. Znamená to, že žáky baví a nám se je díky tomu daří vzdělávat v oblasti sběru a recyklace elektroodpadu," řekla Hana Ansorgová.
Každá škola dostává za sebrané staré spotřebiče body, za které si může vybírat odměny. "Body, co už máme, stačí třeba na několik kopírek. Rádi bychom pořídili do tříd i nějaké dražší hry, " dodala Radka Šperlová.
Pro děti byl podzimní sběr elektroodpadu i praktickou ukázkou toho, o čem se učí v prvouce nebo v přírodovědě.

FAKTA
Nejlepší školy v kraji
od 1. 9. do 30. 11. 2011
ZŠ a MŠ D. Lukavice, Plzeň-jih
43 2 116 49,21
ZŠ a MŠ Postřekov, Domažlice
41 626 15,27
ZŠ Bělá nad Rad., Domažlice
153 1 809 11,82
V prvním sloupci je uveden počet žáků,
ve druhém celkový počet nasbíraných
kilogramů a ve třetím počet nasbíraných
kilogramů na žáka

Mutace - Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Na našem úspěchu má velký podíl i veřejnost (Kutnohorský deník, 30. 3. 2012)

Rozhovor s Ivanou Starou, vychovatelkou na Základní škole v Záboří nad Labem:

Záboří nad Labem – Prvotní impuls zapojit se do soutěže vzešel ze strany Ivany Staré, vychovatelky na Základní škole v Záboří nad Labem.

- Kdy se vaše škola zapojila do sběrné soutěže?

My jsme v Recyklohraní zapojení už od samého začátku. Poctivě se zúčastňujeme každé soutěže, kterou vyhlásí, a vzhledem k tomu, že ve sběrech dosahujeme dobrých výsledků, tak jsme si nenechali ujít ani podzimní soutěž v elektroodpadu.

- Jak jste shromáždili takové množství elektroodpadu?

Náš úspěch není jen zásluhou školy. Máme štěstí, jak nám vychází vstříc veřejnost z naší obce i z okolních vesnic. Abychom je upozornili na možnost sběru u nás, vyrobili jsme plakáty. Ty jsme vyvěsili po Záboří i v okolí. Lidé tady podobné akce vždy uvítají. Tak se stalo i v případě naší iniciativy.

- Jejich nadšení vychází z toho, že není jiná možnost sběru?

Jsme malá obec a nemáme sběrný dvůr. Vždy je pro nás problém, kam to vysloužilé elektrozařízení dát. Máme tu dva sběrné boxy na drobný odpad jako baterie nebo mobilní telefony, ale když jde o větší věci, je to velmi složité. Musíme čekat na svoz velkoobjemového a nebezpečného odpadu a ten je pouze dvakrát do roka. Víme o něm sice dopředu, jenže probíhá tak, že přijede auto, je tu asi půl hodiny, a během této doby tam lidi musí dovézt vše, čeho se potřebují zbavit. Když toho je víc, tak je to pro ně problém. Navíc někdy se to nedá skloubit s časem příjezdu auta. Občané jsou tedy rádi, když jim škola od něčeho pomůže.

- U vás trvá možnost sběru déle?

Ano. My na něj máme třeba týden, a to si snad každý dokáže najít chvilku a dovézt vyřazené spotřebiče sem. Sbíráme vše od mobilních telefonů přes televizory, tiskárny, počítačové monitory až po ledničky nebo mrazáky. Přijímáme zkrátka vše, co je na elektřinu.

- Bude škole aktivní v Recyklohraní i nadále?

Samozřejmě. Teď se třeba chystáme na akci pořádanou Recyklohraním. Ta se jmenuje Najdi svůj červený kontejner. V rámci ní pojedeme do Kolína na předváděcí akci se soutěžemi, kde se děti dozvědí o postupu recyklace elektrických spotřebičů. Jak se recyklují papíry, plasty nebo nápojové kartony. To vše jsme si už dávno zjistili. Ale recyklace elektrospotřebičů je pro nás zatím neprobádané pole, tak se všichni velice těšíme. Věříme, že to bude pro děti i pro nás hodně zajímavé a přínosné.

- Zapojují se všechny děti?

Ano, převážná většina sbírá pravidelně. Za tu dobu už vědí, že je to důležitá a přínosná činnost pro všechny.

- Co za svou výhru pořídíte?

Velký šek, který jsme obdrželi, byl skutečně jen symbolický. Odměna již byla investována. Pořídili jsme konečně nové žíněnky do tělocvičny. Máme z nich obrovskou radost. Už jsme je slavnostně i zacvičili. 

Žáci Základní školy v Měcholupech sbírají vybité baterie (Žatecký a lounský deník, 27. 3. 2012)

Měcholupy – Projekt Recyklohraní, do kterého je naše škola zapojena, je celostátní projekt pod záštitou MŠMT České republiky a je spolufinancován zakládajícími společnostmi, které se v České republice specializují na zpětný odběr a recyklaci.
Recyklohraní rozvíjí vztah dětí k životnímu prostředí formou tematických her, praktických činností, kvízů a menších projektů, ale také přímou účastí dětí na sběru použitých baterií a vysloužilého drobného elektrozařízení.
Za plnění úkolů a sběr získávají žáci body, které si pak mohou ve speciálním internetovém katalogu vyměnit za různé odměny ( výtvarné či sportovní potřeby, hry, školní pomůcky, vstupenky do divadel, kin a zoo ).
V rámci soutěže plnili žáci 5. ročníku projekt Agent 008 James BAT. Cílem projektu je vést žáky k uvědomění si, jak nakládat s bateriemi.
Žáci vytvořili 5 skupin, vyrobili si krabice na sběr baterií s textem "Vybité baterie do koše nepatří", někteří si polepili tričko či vytvořili odznak Agent BAT a připevnili na rukáv.
Tři dny předem žáci obešli ve skupinách třídy ve škole, informovali je o připravovaném projektu a požádalije,aby přinesli vybité baterie. V den sběru žáci obcházeli třídy, sbírali vybité baterie a ptali se na otázky související se sběrem baterií.
Celkem sebrali žáci pátého ročníku 120 baterií, které odnesli do sběrného boxu ve škole. Za splněné úkoly získala třída 50 bodů.

Za třídění odpadu si koupí třeba pingpongový stůl  (Rychnovský deník, 24. 3. 2012)

Přepychy, Podbřezí – Nejaktivnější z padesáti dvou škol v rámci Královéhradeckého kraje v projektu Recyklohraní se stala ZŠ a MŠ Přepychy a ZŠ Podbřezí.
Úplně nejlepšího výsledku dosáhli žáci v Přepychách, kteří odevzdali 3 125 kilogramů elektroodpadu. To, že by se v takové konkurenci mohli dostat až na úplný vrchol, rozhodně nikdo nečekal.
"Nečekali jsme to. Samozřejmě jsme ale rádi. Sebrali jsme všechno, co jsme mohli, i rodiče pomáhali. Co se dalo,tak sehnali. Měli jsme tady i staré počítače a různé věci, které bychom stejně museli někam dát," řekl ředitel vítězné školy Jan Macháček, který je rád nejen za první místo,ale také za to, že si uklidili vesnici.
Body, které se dostávají za sebrané kilogramy a za něž se můžou pořídit hodnotné ceny, škola využije k odměnění dětí na konci roku. Žáci totiž nesbírají jenom elektro, ale i baterie, papír a byliny.
"Nejlepší sběrač vždy dostane nějakou hodnotnou cenu, jako třeba rádio nebo telefon," vysvětlil ředitel, který chce ze zbytku bodů koupit pro děti pingpongový stůl.
To škola v Podbřezí sběrem elektroodpadu přímo žije, protože na některé věci, které si pořídili za body v rámci Recyklohraní, neměli vůbec šanci dosáhnout.
"Proto jsme od první chvíle, co to funguje, do soutěže zapojeni. Už jsme si za obrovské peníze pořídili mikroskop, elektrické varhany a mnoho jiného. Děti to vědí, i rodiče jsou zapojeni, jsme z této akce nadšení a jsme hrozně rádi, že jsme byli druzí," radovala se ředitelka Radomila Zelená.
Za nově nabyté body budou kupovat tři dalekohledy, které potřebuje přírodovědecký klub.
Škola však má docela problém se skladováním elektroodpadu. Na velké spotřebiče jako mrazáky, lednice a kopírky mají výklenek za školou, kam lidé spotřebiče nosí. Na drobné elektrozařízení pak mají červené popelnice, přičemž jedna je ve škole a druhá na obecním úřadě.
Recyklohraní je školní program, jehož cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů.


Kolik nejlepší školy v kraji nasbíraly elektoodpadu?
1. MÍSTO 2. MÍSTO
ZŠ a MŠ Přepychy ZŠ Podbřezí
Počet žáků ve škole 33 Počet žáků ve škole 26
Kolik kg nasbírali 3 125 Kolik kg nasbírali 1 683
Kolik kg na žáka 94,7 Kolik kg na žáka 64, 7

"Sebrali jsme všechno, co jsme mohli, i rodiče pomáhali. Měli jsme tady i staré počítače a různé věci, které bychom stejně museli někam dát." Jan Macháček, ředitel ZŠ Přepychy

"Od první chvíle, co to funguje, jsme do soutěže zapojeni. Už jsme si za obrovské peníze pořídili mikroskop, elektrické varhany a mnoho jiného." Radomila Zelená, ředitelka ZŠ Podbřezí 

V podzimní sběrové kampani projektu Recyklohraní školy vybraly více než 39 tun elektroodpadu (enviweb.cz, 21. 3. 2012)

Nejaktivnější z celkem 105 škol jsou ZŠ a MŠ Dvorce, ZŠ a MŠ Morávka a ZŠ Heřmanice u Oder

Mateřské, základní a střední školy z Moravskoslezského kraje zapojené ve školním recyklačním programu Recyklohraní v rámci podzimní sběrové kampaně odevzdaly 39 324 kg vysloužilých elektrospotřebičů. Nejlepších výsledků dosáhly ZŠ a MŠ Dvorce, okres Bruntál, ZŠ a MŠ Morávka a ZŠ Heřmanice u Oder, okres Nový Jičín. Soutěž vyhlásila v rámci projektu Recyklohraní společnost ASEKOL, která odmění nejaktivnější ústavy extra body navíc, za něž si školy budou moci pořídit hodnotné ceny.

České základní, mateřské a střední školy už čtvrtým rokem třídí elektroodpad a baterie v rámci programu Recyklohraní. Aktivita škol každým rokem vzrůstá. Celkem 105 školských subjektů zúčastněných v Moravskoslezském kraji jen od 1. září do 30. listopadu 2011 v rámci podzimní sběrové soutěže vybralo 39 324 kg vysloužilých elektrospotřebičů.

Nejlepšího výsledku dosáhla ZŠ a MŠ Dvorce, kde 147 žáků odevzdalo 3 633 kg elektroodpadu, tedy 24,71 kg na žáka. "Soutěž Recyklohraní se nám velice líbí. Pro naši malou školu s počtem 147 žáků, s malým rozpočtem, je přínosné zužitkovat získané body. Pořídili jsme si do jednotlivých tříd encyklopedie, zábavné i vědomostní hry, školní pomůcky, sportovní náčiní a další potřebné věci. Tímto vítězstvím pro nás ale Recyklohraní nekončí. Elektrospotřebiče sbíráme dál a těšíme se na další úkoly," řekla Ilona Kosová, učitelka z vítězné školy. Na druhém místě se umístila ZŠ a MŠ Morávka, která vybrala 21,82 kg elektroodpadu na žáka, třetí místo pak obsadila ZŠ Heřmanice u Oder s 21,53 kg starých spotřebičů.

"Výsledky za loňský podzim jsou ohromující, jsme moc rádi, že je program Recyklohraní na školách tak úspěšný. Znamená to, že žáky baví a nám se je díky tomu daří vzdělávat v oblasti sběru a recyklace elektroodpadu. Oni pak svědomitě třídí a přispívají k lepšícím se výsledkům zpětného odběru vysloužilých spotřebičů v České republice," uvedla Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL.

Výchovně-vzdělávací program Recyklohraní byl spuštěn v září 2008. Založily jej neziskové společnosti ASEKOL, EKO-KOM, EKOLAMP a ECOBAT, které se zaměřují na sběr a recyklaci elektroodpadu, odpadů z obalů, svítidel a baterií. Od 1. ledna 2011 je výhradním organizátorem projektu obecně prospěšná společnost RECYKLOHRANÍ. Zapojené školy plní zadané tematické úkoly z oblasti třídění a recyklace, sbírají drobný elektroodpad, baterie a monočlánky. Za svou aktivitu dostávají body, které pak mohou v katalogu odměn proměnit například v novou elektroniku, sportovní potřeby, učební pomůcky a další. "Za velmi plodné období loňského podzimu jsme školám za jejich aktivitu rozdělili téměř 2 miliony bodů," řekla Pavla Špringerová, manažerka projektu Recyklohraní. "Těšíme se i na druhé pololetí a doufáme ve stejně dobré, ne-li lepší výsledky," dodala.

Kromě tematických soutěží, úkolů pro žáky a sběru elektroodpadu a baterií v rámci Recyklohraní a jsou jim poskytovány výukové materiály pro snazší práci s dětmi. Jedním z nich je EKOABECEDA, čtyřdílná výuková sada, která vyučujícím usnadňuje zapojení tématu recyklace a zpětného odběru do školní výuky. Školy doposud v Recyklohraní dostaly díky soutěžím a úkolům možnost rozdělit si celkem 3 607 170 bodů. Body za úkoly tvoří zhruba polovinu všech udělených bodů v rámci Recyklohraní. Celkem bylo doposud rozděleno 9 010 416 bodů.

Školáci z Rymic vyhráli Recyklohraní (Kroměřížský deník, 20. 3. 2012)

Rymice – Velkou podzimní soutěž ve sběru vyřazených elektrozařízení s názvem Recyklohraní, kterou vyhlásil Zlínský kraj, vyhrála rymická základní a mateřská škola.
"Žáci nasbírali 2537 kg eletrošrotu, což je neuvěřitelných 110 kilogramů na žáka," pochlubil se za školu starosta Rymic Martin Bartík.
Druhé místo obsadila základní škola Roštín s 1771 kilogramy a na třetím místě se umístila škola z Pitína. Žáci nasbírali 1512 kilogramů.
"Rymická škola za vítězství obdržela symbolický šek na deset tisíc bodů, který na slavnostním vyhlášení přebrali nejaktivnější žačky spolu s ředitelkou školy Hanou Pátkovou. Za tyto body si může škola vybrat v katalogu věcnou výhru dle svého uvážení," vysvětlil starosta a dodal, že celkově už má škola na "kontě" více jak dvacet tisíc bodů.
"Recyklohraní je školní recyklační program pod záštitou Ministerstva školství, jehož cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a použitých drobných elektrozařízení. Organizátory soutěže jsou společnosti Ekolamp, ASEKOL, Ecobat a EKO-KOM" vyjmenoval Bartík.