Znění úkolu

Dlouhý, Široký a Bystrozraký

Vážení přátelé Recyklohraní ve školách,

červený kontejner už určitě dobře znáte. Ve druhém úkolu letošního školního roku bychom tuto venkovní nádobu na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů a baterií chtěli žákům a studentům připomenout hned z několika úhlů pohledu :-).

Na pomoc jsme si přivzali známé pohádkové postavy Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého. Pro starší žáky a studenty jsme úkol spojili s plněním badatelských listů, kde vedle ekologické nauky zapojí i matematiku. Menší děti se mohou těšit na kreslení a bádání v okolí školy.    

Spolu s panem Dlouhým budou žáci a studenti měřit, jak daleko to mají k nejbližšímu červenému kontejneru na vysloužilé elektrospotřebiče. Mohou také popsat, jak složité bylo ho najít. S panem Širokým budou určovat objem nádoby – ti starší spočítají, ti mladší odhadnou, její rozměry a objem, a také kolik si myslí, že se do ní vejde elektrospotřebičů a baterií. Pan Bystrozraký, jak pohádka praví, vyniká ostrým zrakem. Proč by tedy nemohl vidět, co se nachází uvnitř červeného kontejneru? Žákům a studentům bude průvodcem při popisování, co patří či nepatří do sběrné nádoby.

Pokud vás pohádkové postavičky inspirovaly, můžete si vymyslet pohádkový příběh, který si společně s dětmi zahrajete. Starší žáci a studenti mohou připravit pohádku pro své mladší kamarády. Scénáře pro pohádkové příběhy s recyklační tematikou najdete například v metodické příručce EKOABECEDA aneb Umíme žít bez odpadů? – scénáře pro mateřské školy k tématu předcházení vzniku odpadu  http://www.recyklohrani.cz/cs/ekoabeceda/category/8. Budeme jen rádi, pokud je využijete, nebo se jimi inspirujete.

Přejeme si, aby vám náš „pohádkový“ úkol příjemně zpestřil zimní čas.

Už teď se těšíme na vaše práce.

Váš tým Recyklohraní

 

Zadání pro jednotlivé stupně

Pomůcky

Potřebné pomůcky jsou vždy uvedeny u jednotlivých úkolů.

Postup

Po vypracování úkolů nám do Recyklohraní zašlete soubory uvedené v zadání pro daný stupeň.

V případě dotazů nás prosím neváhejte kontaktovat na e-mailové adrese info@recyklohrani.cz nebo na telefonní lince Recyklohraní 739 280 887.

Zpět do seznamu úkolů